Bobkový list zná každý, kdo se pohybuje v kuchyni. Využití však najde i v medicíně. Díky tomu, že je levný a dostupný po celý rok, přidat se dá i do léčivých směsí nebo i jen samostatně, zejména na bolavá záda, klouby a pohybový aparát. Vlastně tak jde o levný a zároveň drahocenný poklad pro celou rodinu. Důležitým aspektem pro jeho použití je zelenkavá barva a pevná struktura listu, takže v podstatě se nedrobí. Po roce uskladnění, i když je sušený, ztrácí svoji účinnost. Již v dávných dobách naši předkové věděli, že je vavřín, který se stal symbolem vítězství, malým zázrakem. Je totiž bohatý na vitamíny, hlavně A, B, C a kyselinu listovou, také na bílkoviny, třísloviny a vlákninu. Minerální látky jsou hojně zastoupeny v podobě hořčíku, zinku, mědi a mnoho jiných.
Bobkový list také působí dezinfekčně a podporuje trávení. Lidé s diabetem 2. typu by jej měli zařadit do jídelníčku, neboť napomáhá ke snížení hladiny cukru v krvi.
Na bolavá záda se osvědčil bobkový olej. Kdo nechce utrácet v bylinkovém obchodě, lze si ho připravit o doma. Návodů, jak na něj, je hned několik. Například: do olivového oleje vložíme několik listů vavřínu, avšak nejvíce pět. Necháme týden louhovat a poté slijeme do čisté lahvičky o objemu asi 250 mililitrů. Uchovávat je třeba v chladu a temnu, stačí sklep nebo špajz. Využití je možné i obyčejným slunečnicovým olejem, účinek bude stejný, jen vůně nebude tak příjemná. Po takovém domácím pomocníkovi lze tedy sáhnout kdykoliv po celý rok.
Na revma a bolesti kloubů je dobrá tinktura, kdy 50 gramů listů se zalije alespoň 70% lihem a minimálně den nechá louhovat. Poté se přilije půl litru olivového oleje, vloží se do vodní lázně a šest hodin zahřívá. Nakonec se přecedí a může se začít potírat na postižená místa. Moli v šatně nebo mouce? Pro listy vavřínu žádný problém. Stačí na ramínko nebo do špajzu umístit pytlíček s několika kousky této rostliny, pozor ale, po třech měsících aroma vyprchá, takže je potřeba je vyměnit.