Čerstvé obilné klíčky představují nenápadnou potravu plnou zdraví prospěšných látek. Najdeme v nich aminokyseliny, prospěšné mastné kyseliny, minerály, vitamíny a rostlinné bílkoviny. Pšeničné klíčky jsou obzvláště štědré na vitamín E, který funguje v organismu jako antioxidant, tedy přirozený lapač volných radikálů, kterým se klade za vinu oslabení imunitního systému a možný vznik rakoviny. Z pšeničného zrna jsou právě klíčky z výživového hlediska ta nejlepší část.
V naklíčené pšenici se nachází vápník, draslík, fosfor, síra, zinek, měď, železo, hořčík, mangan, molybden, selen, křemík, lecitin, komplex vitamínů B, vitamín A, vitamín D a vitamín E v mimořádně velkém množství.
Vitamín E přirozeně působí na zpomalení vývoje degenerativních onemocnění způsobené hlavně silným znečištěním ovzduší a celkového životního prostředí. U klíčků se rovněž předpokládá, že mají schopnost zabraňovat množení rakovinových buněk, účinně se používají při léčbě rakoviny prostaty.
Jejich konzumace se doporučuje jako prevence proti Alzheimerově chorobě, proti kardiovaskulárním nemocem a proti různým chorobám plic.
Díky všem těmto obsaženým látkám se konzumace obilných klíčků doporučuje aktivním sportovcům v náročném tréninku, studentům v období intenzivního studia, starým lidem jako prevence proti různým onemocněním a lidem v rekonvalescenci na rychlé doplnění zdravých látek pro vyčerpaný organismus. Další důležitá látka obsažená v této potravě je oktakosanol, který posiluje plodnost u mužů, uvolňuje křečovité napětí svalstva při velkém stresu, povzbuzuje lidské smysly a zrychluje reflexy. Pšeničné klíčky se rovněž doporučují lidem se zvýšenou hladinou cholesterolu.
Nejsnadnějším způsobem, jak si pšenici nechat naklíčit je použití skleněné nebo keramické misky přímo určené pro klíčení. Na rozdíl od obyčejné sklenice nebo misky, kde se musí hlídat kvalita vody, vznik nežádoucích organismů, vysušení zrn atd. ve speciálních miskách je vše jednodušší a bezpečné. Klíčky se nejčastěji konzumují jako součást salátů nebo jako příloha k masu.