Zajímat se pouze o svou přítomnost je zajisté správné v případě osobního života a zážitků. Pokud ale mluvíme o financích určených do budoucnosti to rozhodně neplatí. Spoustu lidí šetření na důchod nezajímá nebo si myslí, že je to jednoduše daleko a mají ještě spoustu času. Češi nešetří na penzi, i když by měli. Jaké jsou nejčastější důvody, proč si nedávat peníze stranou?
Tři nejčastější výmluvy, proč Češi nešetří na později
Důvodů, nebo spíš výmluv je samozřejmě celá řada. Nyní si uvedeme tři, které si Češi uvádějí nejvíce. A zároveň s tím také uvedeme, proč se jedná o výmluvy a ne o pádné důvody.
1. Nemám na to peníze
Tohle je skutečně nejčastější, co při hovoru o penzijním připojištění uslyšíte. Přitom je ideální ukládat si jako úspory asi desetinu měsíčního přijmu. Právě to je ale velice těžké, když myslíte především na přítomnost a tuto desetinu raději utratíme za zábavu a zážitky, než abychom si ji uložily na horší časy.
2. Stát se o mě postará
Když pracujete celý život, tak je jasné, že se ve stáří spoléháte na stát. Díky dobré zdravotní péči se ovšem zvyšuje věk obyvatelstva a tím také množství jedinců, kteří si v klidu užívají důchodu. Z toho důvodu dochází ke snižování penzí. Podle odborných odhadů se důchod snižuje asi na 30 % průměrného platu. A to je skutečně velký pokles životní úrovně. Jedná se přece jen o dvě třetiny příjmu, na který jste byli celý život zvyklí. Spoléhat na stát se tak skutečně nevyplácí.
3. Nemám šanci se důchodu dožít
Jak už bylo řečeno výše, úroveň českého zdravotnictví je vysoká a díky tomu se zvyšuje i věk, kterého se dožíváme. Průměrný věk, který dnes strávíme v důchodu, je 15 let. V budoucnosti to pravděpodobně bude ještě déle. Bát se nemusíte, ani když se odpočinku skutečně nedožijete. Naspořených peněz si totiž užijí vaši blízíc.
V případě, že si ještě nedáváte desetinu příjmu na budoucí odpočinek, tak s tím co nejdřív začněte. Způsobů, jak to dělat je hodně a stát přispívá až 230 korun za měsíc, když si budete ukládat alespoň jeden tisíc korun za měsíc.