Hledáme kešky


Před rokem, když jsem řešila, co ve volném čase dělat, mě jeden z mých spolužáků přivedl k velmi zvláštní a velmi oblíbené hře. Tato hra se jmenuje Geocaching.

krabice

Jak už jsem uvedla, je to hra. Je to hra, která mění turistiku na moderní zábavu tohoto tisíciletí. Ani mě nikdy nebavilo chození po přírodě bez cíle. Nudila jsem se, i když jsem se na všechny výlety svým způsobem těšila. Když jsem však objevila kouzlo hledání pokladů v rámci této hry, totálně jsem jí propadla. Pryč jsou pro mě nudné výlety po přírodě.

Co to tedy přesně je Geocaching?

Geocaching je právě spojením sportu, hry a turistiky, při které hledáte ukryté poklady. Tedy, jsou to schránky, které můžete najít pomocí zeměpisných souřadnic. Tuto schránku neboli cache, česky také keš nebo kešku můžete najít pouze tehdy, pokud se do hry naplno zapojíte. Nehledáte totiž obyčejné souřadnice, ale většinou, abyste takovou kešku mohli najít, respektive její místo uložení, musíte rozluštit hádanku, která vás k daným souřadnicím dovede.

Úkolem těchto schránek je ukázat vám místo, které je neobyčejné. Samozřejmě je tato hra již rozšířena po celém světě. Můžete tedy tento sport provozovat například i na dovolené. V popisu keše je vysvětleno, proč je daná schránka umístěna na určitém místě a čím je toto místo zajímavé. Často jsou kešky umístěny na frekventovaných místech, a tak se hledání stává neuvěřitelnou zábavou. Sami dospělí se pak vrací do dětských let, kdy toužili hledat a nacházet poklady. To, že je poklad často obyčejnou krabičkou, ve které je papírek a tužka, díky čemuž se můžete zapsat jako nálezce, je nepodstatné.

Podstatné však je, že za účelem této hry vznikl web, kde můžete svoje kešky zaznamenávat a ostatní podpořit v tom, aby danou kešku také našli. K tomu, aby hra byla snadnější existuje i aplikace, ve které kešky přímo můžete logovat, tedy označovat místa, kde jste opravdu byli a krabičku našli.

deník

Proč mě to baví?

Pokud se ptáte, proč mě tato hra baví, mám na to jednoduchou odpověď. Každý si ve hře najde to své. Jak už jsem řekla, nebaví mě jen tak brouzdat bezduše po přírodě a často jsem se tomu i bránila. Nyní však trávím mnohem více času v přírodě. Hru provozuji se svoji pětiletou dcerou a tak si plníme sny obě.

Proč byste měli hrát hru i vy?

·         Návštěva zajímavých míst
V této hře je pravidlem, že krabička musí být umístěna na zajímavém místě. Může se jednat o zcela tradiční zajímavé místo, či o místo zcela netradiční. Protože u každé kešky najdete popis, vždy se dozvíte, čím je právě toto místo unikátní, co se zde odehrálo a proč byste měli hledat.

·         Cíl
Když má vaše procházka určitý cíl, je cesta mnohem zajímavější. Věřím, že takto to vnímá většina z nás.

·         Pohyb
Pro umisťování kešek platí pravidla. Na jednom místě třeba nesmí být více kešek než jedna. Většinou, pokud chcete být úspěšným lovcem, je výhodné vypravit se na lov pěšky či na kole, protože kešky nebývají umisťovány jen na místech dostupných autem, ale naopak v přírodě či místech, kde prostě autem nelze projet. Tedy určitě se budete hýbat, pokud zvolíte tuto hru. Protože kešky mají různé obtížnosti, může se stát, že budete muset lézt na různě nedostupná místa, tedy posílíte nejen ducha, ale i tělo.

hrad

·         Zábava
Hledání krabiček, když ho takto popisuji, nemusí vypadat nijak zábavně, ale jakmile začnete s hledáním, nebudete chtít přestat jen tak. A jak jsem také zmínila, do hry můžete zapojit i vaše děti. V některých krabičkách jsou totiž i předměty, které si můžete vzít. Ať už to jsou malé obrázky či hračky, vždy je to pro děti překvapení.

·         Soutěžení
Já jsem vždy byla velmi soutěživou osobou, takže pro mě je výzvou, že mohu sbírat kešky a tím překonávat i další kačery.
Pokud nemáte na následující dny žádný program nebo nevíte, kam vzít děti na výlet, určitě vyzkoušejte Geocaching.